2022 - Türkiye Nüfusu

Türkiye Nüfusu 2022

2022 yılı Türkiye nüfusuyla ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsin. Toplam nüfus, erkek ve kadın nüfusu gibi veriler seni bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) adrese dayalı nüfus kayıt sistemine dayanan bu veriler, aynı zamanda nüfus artış oranları, demografik dağılım ve diğer önemli istatistikleri de içeriyor.

2022 yılına ait verilere göre, Türkiye'nin toplam nüfusu 85.279.553 kişiye ulaşmış durumda. Bu nüfusun 42.704.112 kişisi erkek, geri kalan 42.575.441 kişisi ise kadınlardan oluşuyor. Nüfus dağılımı, Türkiye’nin demografik yapısına dair önemli ipuçları veriyor ve her yıl bu oranlar çeşitli sosyal ve ekonomik dinamiklerle değişim gösterebiliyor.

İllere Göre Nüfus Sayısı

2022 yılı itibarıyla Türkiye'nin illere göre nüfus verilerini tablo şeklinde bulabilirsiniz.

Plaka KoduİlToplam NüfusErkek NüfusuErkek YüzdesiKadın NüfusuKadın Yüzdesi
34İstanbul15.907.9517.955.820%49,997.952.131%50,01
6Ankara5.782.2852.856.479%50,62.925.806%49,4
35İzmir4.462.0562.215.716%50,342.246.340%49,66
16Bursa3.194.7201.595.869%50,051.598.851%49,95
7Antalya2.688.0041.351.702%49,711.336.302%50,29
42Konya2.296.3471.141.206%50,31.155.141%49,7
1Adana2.274.1061.137.455%49,981.136.651%50,02
63Şanlıurfa2.170.1101.093.998%49,591.076.112%50,41
27Gaziantep2.154.0511.087.763%49,51.066.288%50,5
41Kocaeli2.079.0721.050.743%49,461.028.329%50,54
33Mersin1.916.432958.642%49,98957.790%50,02
21Diyarbakır1.804.880910.472%49,55894.408%50,45
31Hatay1.686.043847.128%49,76838.915%50,24
45Manisa1.468.279737.888%49,74730.391%50,26
38Kayseri1.441.523721.809%49,93719.714%50,07
55Samsun1.368.488676.798%50,54691.690%49,46
10Balıkesir1.257.590626.430%50,19631.160%49,81
46Kahramanmaraş1.177.436598.004%49,21579.432%50,79
9Aydın1.148.241569.291%50,42578.950%49,58
59Tekirdağ1.142.451583.014%48,97559.437%51,03
65Van1.128.749575.453%49,02553.296%50,98
54Sakarya1.080.080541.449%49,87538.631%50,13
20Denizli1.056.332525.359%50,27530.973%49,73
48Muğla1.048.185533.368%49,12514.817%50,88
26Eskişehir906.617451.335%50,22455.282%49,78
47Mardin870.374436.361%49,87434.013%50,13
61Trabzon818.023406.061%50,36411.962%49,64
44Malatya812.580405.398%50,11407.182%49,89
52Ordu763.190380.997%50,08382.193%49,92
25Erzurum749.754373.375%50,2376.379%49,8
3Afyonkarahisar747.555373.459%50,04374.096%49,96
2Adıyaman635.169320.177%49,59314.992%50,41
58Sivas634.924318.018%49,91316.906%50,09
72Batman634.491320.901%49,42313.590%50,58
60Tokat596.454296.442%50,3300.012%49,7
23Elazığ591.497292.396%50,57299.101%49,43
67Zonguldak588.510291.854%50,41296.656%49,59
43Kütahya580.701286.833%50,61293.868%49,39
80Osmaniye559.405281.924%49,6277.481%50,4
17Çanakkale559.383279.416%50,05279.967%49,95
73Şırnak557.605291.045%47,8266.560%52,2
19Çorum524.130260.355%50,33263.775%49,67
4Ağrı510.626264.465%48,21246.161%51,79
28Giresun450.862225.175%50,06225.687%49,94
32Isparta445.325219.840%50,63225.485%49,37
68Aksaray433.055216.983%49,89216.072%50,11
66Yozgat418.442209.814%49,86208.628%50,14
22Edirne414.714208.328%49,77206.386%50,23
81Düzce405.131202.950%49,91202.181%50,09
49Muş399.202203.315%49,07195.887%50,93
37Kastamonu378.115186.902%50,57191.213%49,43
64Uşak375.454186.693%50,28188.761%49,72
39Kırklareli369.347187.041%49,36182.306%50,64
51Niğde365.419182.822%49,97182.597%50,03
13Bitlis353.988182.927%48,32171.061%51,68
53Rize344.016172.187%49,95171.829%50,05
5Amasya338.267169.198%49,98169.069%50,02
56Siirt331.311167.906%49,32163.405%50,68
14Bolu320.824158.704%50,53162.120%49,47
50Nevşehir310.011152.912%50,68157.099%49,32
77Yalova296.333147.904%50,09148.429%49,91
12Bingöl282.556142.511%49,56140.045%50,44
71Kırıkkale277.046138.638%49,96138.408%50,04
30Hakkari275.333143.568%47,86131.765%52,14
36Kars274.829140.724%48,8134.105%51,2
15Burdur273.799136.583%50,12137.216%49,88
70Karaman260.838130.280%50,05130.558%49,95
78Karabük252.058126.216%49,93125.842%50,07
40Kırşehir244.519120.932%50,54123.587%49,46
24Erzincan239.223121.086%49,38118.137%50,62
11Bilecik228.673117.618%48,56111.055%51,44
57Sinop220.799109.900%50,23110.899%49,77
76Iğdır203.594104.931%48,4698.663%51,54
74Bartın203.351100.969%50,35102.382%49,65
18Çankırı195.76698.614%49,6397.152%50,37
8Artvin169.40384.946%49,8684.457%50,14
79Kilis147.91974.504%49,6373.415%50,37
29Gümüşhane144.54472.485%49,8572.059%50,15
75Ardahan92.48147.946%48,1644.535%51,84
62Tunceli84.36644.541%47,2139.825%52,79
69Bayburt84.24142.851%49,1341.390%50,87

İl Sıralaması

Erkek Kadın Oranı

İllere Göre

Şehirler Haritası

Güncel Çocuk Nüfusu

Yayınlanma: Güncellenme:

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.