2014 - Türkiye Nüfusu

Türkiye Nüfusu 2014

2014 yılı Türkiye nüfusuyla ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsin. Toplam nüfus, erkek ve kadın nüfusu gibi veriler seni bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) adrese dayalı nüfus kayıt sistemine dayanan bu veriler, aynı zamanda nüfus artış oranları, demografik dağılım ve diğer önemli istatistikleri de içeriyor.

2014 yılına ait verilere göre, Türkiye'nin toplam nüfusu 77.695.904 kişiye ulaşmış durumda. Bu nüfusun 38.984.302 kişisi erkek, geri kalan 38.711.602 kişisi ise kadınlardan oluşuyor. Nüfus dağılımı, Türkiye’nin demografik yapısına dair önemli ipuçları veriyor ve her yıl bu oranlar çeşitli sosyal ve ekonomik dinamiklerle değişim gösterebiliyor.

İllere Göre Nüfus Sayısı

2014 yılı itibarıyla Türkiye'nin illere göre nüfus verilerini tablo şeklinde bulabilirsiniz.

Plaka KoduİlToplam NüfusErkek NüfusuErkek YüzdesiKadın NüfusuKadın Yüzdesi
34İstanbul14.377.0187.221.158%49,777.155.860%50,23
6Ankara5.150.0722.562.805%50,242.587.267%49,76
35İzmir4.113.0722.050.424%50,152.062.648%49,85
16Bursa2.787.5391.394.715%49,971.392.824%50,03
7Antalya2.222.5621.122.997%49,471.099.565%50,53
1Adana2.165.5951.082.497%50,011.083.098%49,99
42Konya2.108.8081.046.182%50,391.062.626%49,61
27Gaziantep1.889.466953.760%49,52935.706%50,48
63Şanlıurfa1.845.667925.703%49,84919.964%50,16
33Mersin1.727.255860.306%50,19866.949%49,81
41Kocaeli1.722.795872.403%49,36850.392%50,64
21Diyarbakır1.635.048824.133%49,6810.915%50,4
31Hatay1.519.836763.832%49,74756.004%50,26
45Manisa1.367.905686.379%49,82681.526%50,18
38Kayseri1.322.376663.249%49,84659.127%50,16
55Samsun1.269.989627.296%50,61642.693%49,39
10Balıkesir1.189.057593.529%50,08595.528%49,92
46Kahramanmaraş1.089.038553.493%49,18535.545%50,82
65Van1.085.542554.791%48,89530.751%51,11
9Aydın1.041.979519.900%50,1522.079%49,9
20Denizli978.700487.958%50,14490.742%49,86
54Sakarya932.706467.167%49,91465.539%50,09
59Tekirdağ906.732466.956%48,5439.776%51,5
48Muğla894.509454.642%49,17439.867%50,83
26Eskişehir812.320405.253%50,11407.067%49,89
47Mardin788.996395.968%49,81393.028%50,19
44Malatya769.544383.933%50,11385.611%49,89
61Trabzon766.782378.509%50,64388.273%49,36
25Erzurum763.320384.356%49,65378.964%50,35
52Ordu724.268361.627%50,07362.641%49,93
3Afyonkarahisar706.371350.370%50,4356.001%49,6
58Sivas623.116309.864%50,27313.252%49,73
67Zonguldak598.796295.878%50,59302.918%49,41
60Tokat597.920296.867%50,35301.053%49,65
2Adıyaman597.835299.846%49,84297.989%50,16
43Kütahya571.554282.810%50,52288.744%49,48
23Elazığ568.753281.583%50,49287.170%49,51
72Batman557.593280.002%49,78277.591%50,22
4Ağrı549.435285.449%48,05263.986%51,95
19Çorum527.220261.187%50,46266.033%49,54
17Çanakkale511.790259.655%49,27252.135%50,73
80Osmaniye506.807255.935%49,5250.872%50,5
73Şırnak488.966255.228%47,8233.738%52,2
66Yozgat432.560216.152%50,03216.408%49,97
28Giresun429.984212.489%50,58217.495%49,42
32Isparta418.780208.837%50,13209.943%49,87
49Muş411.216209.668%49,01201.548%50,99
22Edirne400.280203.001%49,29197.279%50,71
68Aksaray384.252191.091%50,27193.161%49,73
37Kastamonu368.907183.564%50,24185.343%49,76
81Düzce355.549178.342%49,84177.207%50,16
64Uşak349.459174.231%50,14175.228%49,86
51Niğde343.898171.934%50171.964%50
39Kırklareli343.723176.053%48,78167.670%51,22
13Bitlis338.023174.501%48,38163.522%51,62
53Rize329.779163.003%50,57166.776%49,43
5Amasya321.913159.591%50,42162.322%49,58
56Siirt318.366164.098%48,46154.268%51,54
36Kars296.466153.676%48,16142.790%51,84
50Nevşehir286.250142.418%50,25143.832%49,75
14Bolu284.789140.405%50,7144.384%49,3
30Hakkari276.287148.538%46,24127.749%53,76
71Kırıkkale271.092135.797%49,91135.295%50,09
12Bingöl266.019135.529%49,05130.490%50,95
15Burdur256.898127.158%50,5129.740%49,5
70Karaman240.362120.067%50,05120.295%49,95
78Karabük231.333117.450%49,23113.883%50,77
77Yalova226.514113.053%50,09113.461%49,91
24Erzincan223.633112.845%49,54110.788%50,46
40Kırşehir222.707110.948%50,18111.759%49,82
11Bilecik209.925108.680%48,23101.245%51,77
57Sinop204.526101.304%50,47103.222%49,53
76Iğdır192.05698.908%48,593.148%51,5
74Bartın189.40593.206%50,7996.199%49,21
18Çankırı183.55091.800%49,9991.750%50,01
8Artvin169.67485.365%49,6984.309%50,31
29Gümüşhane146.35374.173%49,3272.180%50,68
79Kilis128.78164.642%49,864.139%50,2
75Ardahan100.80951.939%48,4848.870%51,52
62Tunceli86.52747.973%44,5638.554%55,44
69Bayburt80.60741.278%48,7939.329%51,21

İl Sıralaması

Erkek Kadın Oranı

İllere Göre

Şehirler Haritası

Güncel Çocuk Nüfusu

Yayınlanma: Güncellenme:

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.