2010 - Türkiye Nüfusu

Türkiye Nüfusu 2010

2010 yılı Türkiye nüfusuyla ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsin. Toplam nüfus, erkek ve kadın nüfusu gibi veriler seni bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) adrese dayalı nüfus kayıt sistemine dayanan bu veriler, aynı zamanda nüfus artış oranları, demografik dağılım ve diğer önemli istatistikleri de içeriyor.

2010 yılına ait verilere göre, Türkiye'nin toplam nüfusu 73.722.988 kişiye ulaşmış durumda. Bu nüfusun 37.043.182 kişisi erkek, geri kalan 36.679.806 kişisi ise kadınlardan oluşuyor. Nüfus dağılımı, Türkiye’nin demografik yapısına dair önemli ipuçları veriyor ve her yıl bu oranlar çeşitli sosyal ve ekonomik dinamiklerle değişim gösterebiliyor.

İllere Göre Nüfus Sayısı

2010 yılı itibarıyla Türkiye'nin illere göre nüfus verilerini tablo şeklinde bulabilirsiniz.

Plaka KoduİlToplam NüfusErkek NüfusuErkek YüzdesiKadın NüfusuKadın Yüzdesi
34İstanbul13.255.6856.655.094%49,796.600.591%50,21
6Ankara4.771.7162.379.226%50,142.392.490%49,86
35İzmir3.948.8481.985.368%49,721.963.480%50,28
16Bursa2.605.4951.300.283%50,091.305.212%49,91
1Adana2.085.2251.038.575%50,191.046.650%49,81
42Konya2.013.845996.157%50,531.017.688%49,47
7Antalya1.978.3331.001.908%49,36976.425%50,64
27Gaziantep1.700.763855.384%49,71845.379%50,29
63Şanlıurfa1.663.371831.382%50,02831.989%49,98
33Mersin1.647.899819.515%50,27828.384%49,73
41Kocaeli1.560.138788.267%49,47771.871%50,53
21Diyarbakır1.528.958767.503%49,8761.455%50,2
31Hatay1.480.571756.196%48,93724.375%51,07
45Manisa1.379.484714.064%48,24665.420%51,76
55Samsun1.252.693620.015%50,51632.678%49,49
38Kayseri1.234.651621.667%49,65612.984%50,35
10Balıkesir1.152.323578.663%49,78573.660%50,22
46Kahramanmaraş1.044.816528.711%49,4516.105%50,6
65Van1.035.418525.788%49,22509.630%50,78
9Aydın989.862495.363%49,96494.499%50,04
20Denizli931.823464.104%50,19467.719%49,81
54Sakarya872.872436.494%49,99436.378%50,01
48Muğla817.503416.029%49,11401.474%50,89
59Tekirdağ798.109406.744%49,04391.365%50,96
25Erzurum769.085384.630%49,99384.455%50,01
26Eskişehir764.584378.275%50,53386.309%49,47
61Trabzon763.714377.059%50,63386.655%49,37
47Mardin744.606371.019%50,17373.587%49,83
44Malatya740.643369.049%50,17371.594%49,83
52Ordu719.183358.386%50,17360.797%49,83
3Afyonkarahisar697.559344.822%50,57352.737%49,43
58Sivas642.224328.304%48,88313.920%51,12
67Zonguldak619.703307.550%50,37312.153%49,63
60Tokat617.802310.193%49,79307.609%50,21
2Adıyaman590.935294.920%50,09296.015%49,91
43Kütahya590.496305.634%48,24284.862%51,76
23Elazığ552.646272.500%50,69280.146%49,31
4Ağrı542.022280.518%48,25261.504%51,75
19Çorum535.405264.759%50,55270.646%49,45
72Batman510.200255.502%49,92254.698%50,08
17Çanakkale490.397254.579%48,09235.818%51,91
80Osmaniye479.221240.295%49,86238.926%50,14
66Yozgat476.096237.792%50,05238.304%49,95
32Isparta448.298242.472%45,91205.826%54,09
73Şırnak430.109219.187%49,04210.922%50,96
28Giresun419.256206.730%50,69212.526%49,31
49Muş406.886207.115%49,1199.771%50,9
22Edirne390.428196.262%49,73194.166%50,27
68Aksaray377.505186.956%50,48190.549%49,52
37Kastamonu361.222178.875%50,48182.347%49,52
81Düzce338.188168.075%50,3170.113%49,7
64Uşak338.019168.064%50,28169.955%49,72
51Niğde337.931167.551%50,42170.380%49,58
5Amasya334.786171.382%48,81163.404%51,19
39Kırklareli332.791168.709%49,3164.082%50,7
13Bitlis328.767168.249%48,82160.518%51,18
53Rize319.637157.161%50,83162.476%49,17
36Kars301.766154.817%48,7146.949%51,3
56Siirt300.695153.028%49,11147.667%50,89
50Nevşehir282.337139.123%50,72143.214%49,28
71Kırıkkale276.647137.792%50,19138.855%49,81
14Bolu271.208133.958%50,61137.250%49,39
15Burdur258.868132.337%48,88126.531%51,12
12Bingöl255.170128.731%49,55126.439%50,45
30Hakkari251.302128.988%48,67122.314%51,33
70Karaman232.633115.432%50,38117.201%49,62
78Karabük227.610118.200%48,07109.410%51,93
11Bilecik225.381128.562%42,9696.819%57,04
24Erzincan224.949118.876%47,15106.073%52,85
40Kırşehir221.876110.020%50,41111.856%49,59
77Yalova203.741101.662%50,1102.079%49,9
57Sinop202.740100.147%50,6102.593%49,4
74Bartın187.75891.953%51,0395.805%48,97
76Iğdır184.41894.443%48,7989.975%51,21
18Çankırı179.06789.281%50,1489.786%49,86
8Artvin164.75982.321%50,0482.438%49,96
29Gümüşhane129.61865.031%49,8364.587%50,17
79Kilis123.13560.846%50,5962.289%49,41
75Ardahan105.45454.023%48,7751.431%51,23
62Tunceli76.69940.658%46,9936.041%53,01
69Bayburt74.41237.879%49,136.533%50,9

İl Sıralaması

Erkek Kadın Oranı

İllere Göre

Şehirler Haritası

Güncel Çocuk Nüfusu

Yayınlanma: Güncellenme:

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.